Փետրվարի 12-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Արաբական Միացյալ Էմիրություններ բարեկամական խմբի անդամներ Նարեկ Զեյնալյանը, Հրանտ Մադաթյանը, Ջանիբեկ Հայրապետյանը, Արտաշես Պետրոսյանը, Սերգեյ Մովսիսյանն ու Աննա Կոստանյանը հանդիպել են Հայաստանի Հանրապետությունում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մուհամմեդ Իսա ԱլԶաաբիի հետ:
Ողջունելով դեսպանին՝ բարեկամական խմբի ղեկավար Նարեկ Զեյնալյանը նշել է, որ երկու երկրների միջեւ ձեւավորված   հարաբերությունների մասին վկայում են պարբերաբար տեղի ունեցող գործարար համաժողովները,  երկկողմանի զբոսաշրջությունը,  ավիաչվերթները, շուրջ 6000 անդամ ունեցող հայ համայնքի  առկայությունն  ԱՄԷ-ում եւ այլն:
Նարեկ Զեյնալյանը գոհունակությամբ փաստել է,  որ  արաբական կապիտալի մասնակցությամբ Հայաստանում գործում են  շուրջ 20 ձեռնարկություններ: Նա հավաստիացրել է, որ Թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանում  ձեւավորվել է ներդրումների համար բարենպաստ  միջավայր:
Դեսպան Մուհամմեդ Իսա ԱլԶաաբին գերազանց է որակել երկկողմ հարաբերությունները եւ նշել, որ իր երկիրը կարեւորում է Հայաստանի հետ համագործակցությունը  մասնավորապես մշակույթի, կրթության, հումանիտար, ինչպես նաեւ նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Նա հայտնել է, որ  ԱՄԷ-ն հետաքրքրված է «Թումո» ստեղծարար կենտրոնի գործունեությամբ, եւ ցանկանում է նման կենտրոն ունենալ նաեւ իրենց մոտ:
Անդրադառնալով տարեցտարի աճ գրանցող  զբոսաշրջությանը՝ դեսպանը նշել է, որ Հայաստանն անվտանգ երկիր է, եւ իր հայրենակիցներն  Հայաստանը տեսնելու են գալիս ընտանիքներով: Նարեկ Զեյնալյանը դեսպանին տեղեկացրել է, որ   նախորդ  տարի ԱՄԷ-ից Հայաստան է այցելել ավելի քան  11 հազար զբոսաշրջիկ:
Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ միջխորհրդարանական հարթակում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Դեսպանը հայտնել է, որ  ԱՄԷ-ն հետաքրքրված է Հայաստանի խորհրդարանական փորձով, հետեւաբար   արդյունավետ կարող են լինել  փոխադարձ այցերն ու խորհրդարանականների հետ  շփումները:
Այս համատեքստում  քննարկվել են  ԱՄԷ-Հայաստան բարեկամական խումբ ստեղծելուն վերաբերող հարցեր: Երկուստեք համոզմունք է հայտնվել, որ բարեկամական խմբերի գործունեությունն էլ ավելի կզարգացնի  առկա արդյունավետ համագործակցությունը:
Բազմաթիվ են  ուղղությունները, որտեղ կարելի է համագործակցել եւ արձանագրել  հաջողություններ. հանդիպման ավարտին վստահություն են  հայտնել զրուցակիցները:

Members of Armenia-UAE Friendship Group Meet with Ambassador
On February 12, the members of the RA NA Armenia-United Arab Emirates (UAE) Friendship Narek Zeynalyan, Hrant Madatyan, Janibek Hayrapetyan, Artashes Petrosyan, Sergey Movsisyan and Anna Kostanyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Arab Emirates to the Republic of Armenia Muhammed Isa Al-Zaabi.
Welcoming the Ambassador the Head of the Friendship Group Narek Zeynalyan has noted that the regularly holding business forums, the bilateral tourism, the air flights, the availability of the Armenian community of about 6000 members, etc testify to the relations formed between the two countries.
Narek Zeynalyan has documented that about 20 enterprises function in Armenia with the Arab capital. He has assured that after the Velvet revolution favourable environment for the investments has been formed in Armenia.
Ambassador Muhammed Isa Al-Zaabi excellently has qualified the bilateral relations and has noted that his country highlights the cooperation with Armenia, particularly in the cultural, educational, humanitarian, as well as newest technological spheres. He has informed that the UAE is interested in the activity of Tumo Creative Centre and wishes to have such Centre in his country.
Touching the tourism registering growth year by year the Ambassador has noted that Armenia is a secure country, and his compatriots come to Armenia with their families. Narek Zeynalyan informed the Ambassador that more than 11.000 tourists visited Armenia from the UAE in the previous year.
The interlocutors also discussed issues relating to the cooperation on the inter-parliamentary platform.
The Ambassador has stated that the UAE is interested in the parliamentary experience of Armenia therefore the mutual visits and the contacts with the parliamentarians can be effective.
In this context issues concerning the creation of the UAE-Armenia Friendship Group were discussed. Both sides expressed conviction that the activities of the Friendship Groups would more develop the existing effective cooperation.
Directions where it is possible to cooperate and record successes are numerous: at the end of the meeting the interlocutors expressed confidence.