Փետրվարի 12-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Արաբական Միացյալ Էմիրություններ բարեկամական խմբի անդամներ Նարեկ Զեյնալյանը, Հրանտ Մադաթյանը, Ջանիբեկ Հայրապետյանը, Արտաշես Պետրոսյանը, Սերգեյ Մովսիսյանն ու Աննա Կոստանյանը հանդիպել են Հայաստանի Հանրապետությունում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մուհամմեդ Իսա ԱլԶաաբիի հետ:
Ողջունելով դեսպանին՝ բարեկամական խմբի ղեկավար Նարեկ Զեյնալյանը նշել է, որ երկու երկրների միջեւ ձեւավորված   հարաբերությունների մասին վկայում են պարբերաբար տեղի ունեցող գործարար համաժողովները,  երկկողմանի զբոսաշրջությունը,  ավիաչվերթները, շուրջ 6000 անդամ ունեցող հայ համայնքի  առկայությունն  ԱՄԷ-ում եւ այլն:
Նարեկ Զեյնալյանը գոհունակությամբ փաստել է,  որ  արաբական կապիտալի մասնակցությամբ Հայաստանում գործում են  շուրջ 20 ձեռնարկություններ: Նա հավաստիացրել է, որ Թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանում  ձեւավորվել է ներդրումների համար բարենպաստ  միջավայր:
Դեսպան Մուհամմեդ Իսա ԱլԶաաբին գերազանց է որակել երկկողմ հարաբերությունները եւ նշել, որ իր երկիրը կարեւորում է Հայաստանի հետ համագործակցությունը  մասնավորապես մշակույթի, կրթության, հումանիտար, ինչպես նաեւ նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Նա հայտնել է, որ  ԱՄԷ-ն հետաքրքրված է «Թումո» ստեղծարար կենտրոնի գործունեությամբ, եւ ցանկանում է նման կենտրոն ունենալ նաեւ իրենց մոտ:
Անդրադառնալով տարեցտարի աճ գրանցող  զբոսաշրջությանը՝ դեսպանը նշել է, որ Հայաստանն անվտանգ երկիր է, եւ իր հայրենակիցներն  Հայաստանը տեսնելու են գալիս ընտանիքներով: Նարեկ Զեյնալյանը դեսպանին տեղեկացրել է, որ   նախորդ  տարի ԱՄԷ-ից Հայաստան է այցելել ավելի քան  11 հազար զբոսաշրջիկ:
Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ միջխորհրդարանական հարթակում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Դեսպանը հայտնել է, որ  ԱՄԷ-ն հետաքրքրված է Հայաստանի խորհրդարանական փորձով, հետեւաբար   արդյունավետ կարող են լինել  փոխադարձ այցերն ու խորհրդարանականների հետ  շփումները:
Այս համատեքստում  քննարկվել են  ԱՄԷ-Հայաստան բարեկամական խումբ ստեղծելուն վերաբերող հարցեր: Երկուստեք համոզմունք է հայտնվել, որ բարեկամական խմբերի գործունեությունն էլ ավելի կզարգացնի  առկա արդյունավետ համագործակցությունը:
Բազմաթիվ են  ուղղությունները, որտեղ կարելի է համագործակցել եւ արձանագրել  հաջողություններ. հանդիպման ավարտին վստահություն են  հայտնել զրուցակիցները:

12 февраля члены группы дружбы Армения – ОАЭ Н.Зейналян, Г.Мадатян, Дж.Айрапетян, А.Петросян, С.Мовсисян и А.Костанян встретились с Чрезвычайным и Полномочным послом ОАЭ в РА Мухаммедом Иса аль-Зааби.
Приветствуя посла, руководитель группы дружбы Н.Зейналян отметил, что о сформировавшихся между двумя странами отношениях свидетельствуют регулярные бизнес-форумы, двусторонний туризм, авиарейсы, наличие почти шеститысячной армянской общины в ОАЭ   и т.д.
Н.Зейналян с удовлетворением констатировал, что с участием арабского капитала в Армении действует около 20 предприятий. Он заверил, что в постреволюционный период в РА сформировалась благоприятная инвестиционная среда.
Посол Мухаммед Иса аль-Зааби охарактеризовал двусторонние отношения как отличные и отметил, что его страна осознает важность сотрудничества с Арменией, в частности, в культурной, образовательной, гуманитарной областях, а также в сфере новейших технологий.  Он сообщил, что Эмираты заинтересованы в деятельности креативного центра “ТУМО” и желали бы создания подобного центра в их стране.
Обратившись к растущему из года в год туризму, посол отметил, что Армения – безопасная страна и его соотечественники посещают РА целыми семьями. Н.Зейналян проинформировал посла, что в прошлом году в Армении   побывали более 11 тысяч туристов из ОАЭ.
Собеседники обсудили также вопросы сотрудничества на межпарламентских площадках.
Посол сообщил, что ОАЭ заинтересованы в парламентском опыте РА, следовательно взаимные визиты и контакты с парламентариями могут оказаться весьма эффективными.
В этом контексте обсуждены вопросы создания группы дружбы ОАЭ – Армения. Обоюдно выражена надежда, что деятельность групп дружбы посодействует еще большему развитию продуктивного сотрудничества.
Собеседники в заключение встречи выразили уверенность, что векторы сотрудничества и пути достижения успехов многочисленны.